15 Ağustos 2018 Çarşamba

I. Uluslararası Şarkikaraağaç Atçılık Sempozyumu

26 Mart 2014 Çarşamba 10:43 tarihinde eklendi | 2460 defa okundu

“1.Uluslararası Şarkikaraağaç Atçılık Sempozyumu" Sona Erdi

11.04.2014

Süleyman Demirel Üniversitesi Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu tarafından “1.Uluslararası Şarkikaraağaç Atçılık Sempozyumu” düzenlendi. Şarkikaraağaç MYO’da gerçekleştirilen sempozyuma, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, Avusturya, Almanya ve ülkemizden konusunda uzman akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan MYO Müdürü Doç. Dr. Mehmet Faruk Gürbüz, göçebe Türklerin günlük hayatta en çok kullandığı vasıtanın at olduğunu dile getirerek atın Türk tarihindeki öneminden bahsetti ve sempozyumun başarılı geçmesini temenni etti.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, “Sibernetik çağın en önemli özelliği üretimin robotlara yüklenmesidir. Yani robotlar üretecek, insanlar daha az çalışarak daha fazla gelir elde edecek. Önümüzdeki yıllar işsizliğin yoğun olduğu yıllar olacak. İşsizliğin olduğu ortamlarda siyasal özgürlük rejimleri ayakta kalmaz. Bunun için ülkeler, hem ulusal hem de global düzeyde sosyal politikalar geliştirecek. Örneğin çalışma süresi azalacak. İnsanların bu boş kalan zamanlarını anlamlandıracak alanlar oluşturamaması, psikolojik felaketlere yol açar. Bu anlamda barışçıl bir spor olarak atçılığın geliştirilmesi insanlar için birer terapi yolu olacaktır.” dedi.

Atın, özgürlüğün, canlılığın, hareketliliğin, yeni diyarları keşfetmenin, üremenin, yiğitliğin ve hayatı sevmenin sembolü olduğunun vurgulandığı sempozyumda, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağrı Çağlar Sinmez “Türk Tarihi ve Kültüründe At”, Dr. Bianca Schwarz “Abdominal Ultraonagrafi Olgu Tartışması- Kas Hastalarına Terapötik Yaklaşım”, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vehbi Güneş “Atlarda Kolik”, Dr. Barbara Bezdekova “Atlarda Mide Hastalıkları- Yeni Doğan Tay Hastalıkları”,  Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Küçük “Koşu ve İş Atlarının Beslenmesi”, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz “Ülkemizde At Hekimliği”, SDÜ Şarkikaraağaç MYO Öğretim Görevlisi Kağan Ayanoğlu “Atlarda Östrus Tespiti”,  SDÜ Şarkikaraağaç MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Kocabıyık “Atlarda Termografinin Kullanımı” başlıklı sunumlarını yaptı. 

KABLOSUZ İNTERNET

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

SEMPOZYUMLAR

FOTOĞRAF GALERİSİ

DERS NOTLARI

DÖKÜMANLAR

SOSYAL AKTİVİTE GRUPLARI

SDÜ KULÜPLER

BİLİM TV

RADYO SDÜ

AKTS

İSTATİSTİKLER