Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu

Şarkikaraağaç ilçesi Anadolu’nun kültür zenginliğini tüm güzelliği ile yansıtan, Kızıldağ Milli Parkında bulunan sedir ağaçlarının bol oksijenli havasıyla şirin bir ilçedir. Yüksekokulumuz 31 Ekim1995 tarihinde S.D.Ü'ye bağlı olarak açılmış olup, 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 7 inci maddesi, ek 194 üncü maddesi ile kurulan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

  Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu adıyla açılmıştır.42 bin m2 arazi üzerinde 4 bin m2 kapalı alana sahip olup, A bloktan oluşan eğitim-öğretim binası, 200 kişi kapasiteli yemekhanesi, 24 kişilik misafirhanesi, depo olarak değerlendirilen bir binası ve açık spor alanları ile bir kampus halindedir. 

Spor Tesisleri

Yüksekokulumuzun bünyesinde açık olarak hizmet veren bir adet voleybol, bir adet basketbol, bir adet futbol sahamız mevcuttur. Mevcut sahalarımızda bölümler arası ve okullar arası spor müsabakaları ve turnuvalar yapılmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Öğrencilerimizin boş zamanlarını yararlı faaliyetlerle değerlendirebilmeleri, sosyal ve bedensel aktivitelerini geliştirebilmeleri, beden ve ruh sağlığını geliştirip koruyabilmeleri açısından sportif  faaliyetlere önem vermektedir. Bu amaca yönelik olarak; futbol, voleybol, basketbol, satranç turnuvaları ve doğa yürüyüşleri düzenlenmekte ve kamplar kurulmaktadır. 

Sosyal Etkinlikler

İstekli öğrencilerimizden oluşturulan öğrenci kulupleri kurularak ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirmek amacıyla tiyatro, folklor ve müzik çalışmaları yapılmaktadır. 

Bahar Şenlikleri: Her yıl geleneksel olarak mayıs ayında yapılan bahar şenliklerinde, öğrencilerimiz, sosyal-kültürel ve sanatsal çalışmaları olan  konser, yarışma, sergi, skeç ve gösterilerini sunmalarının yanı sıra açılan standlarla el emekleri ile oluşturdukları ürünleri sergileyip çeşitli aktivitelerle şenliğe renk katmaktadır. 

Çaylaklar Günü: Yeni gelen öğrencilerimizin birbirleriyle kaynaşmaları, çevreye ve üniversite ortamına uyum sağlamaları amacıyla Çaylaklar günü etkinlikleri düzenlenmektedir. 

Mezuniyet Geceleri: Her Eğitim-Öğretim yılının Haziran ayında yüksekokulumuz tarafından Mezuniyet Şöleni ve Helva Günü düzenlenmektedir. Şenlik havasında geçen bu günde çeşitli sosyal,kültürel aktiviteler ve eğlenceler düzenlenmektedir. 

Barınma Hizmetleri

İlçemizde Kredi Yurtlar Kurumuna ait 229 kız ve 168 erkek öğrenci olmak üzere 397 kişi kapasiteli bir yurt mevcuttur. Ayrıca Özel Yurt, apart ve stüdyo daire İşletmecilikleri tarafından karşılanmaktadır. Bunların yanında kiralık ev bulma imkanları mevcuttur. 

 

Eğitim-Öğretim Bilgileri

Yüksekokulumuzda Laborant ve Veteriner Sağlık Programı, Gıda Teknolojisi Programı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı, İşletme Yönetimi Programında eğitim öğretim yapılmaktadır. 

İnsan Kaynakları

Yüksekokulumuzda 18 Akademik, 22 İdari olmak üzere toplam 40 personel mevcuttur.  

Derslik ve Laboratuvar

Yüksekokulumuzda öğrencilerimize yönelik 1 adet Bilgisayar laboratuvarı ve 1 adet Gıda Teknolojisi laboratuvarı bulunmaktadır.

 Yüksekokulumuzda 11 adet derslik ve 1 adet konferans salonu  ayrıca bir operasyon salonu bir muayene odası bir laboratuvar ve hayvan barınaklarını içeren hayvan hastanesi mevcuttur.

 

Kültürel Etkinlikler

Kültürel etkinlikler ile çeşitli zamanlarda periyodik olarak öğrencilerimize, Öğretim Elemanlarımız ve diğer kurum yetkilileri tarafından konferans, panel, sempozyum verilmektedir. Aynı yerleşke içerisinde bulunan Şarkikaraağaç Turizm MYO bünyesinde bulunan kütüphaneden Yüksekokul öğrencilerimiz de yararlanmaktadır.

Beslenme ve Sağlık Hizmetleri

Yüksekokulumuzda  200 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yemekhanesi mevcut olup okulumuz öğrencilerine öğle yemeği verilmektedir. Ayrıca kafeterya ve kantin hizmetleri ile öğrencilerimiz aperatif beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okulumuz öğrencilerinin herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmamaları durumunda  ilçemizdeki sağlık ocağı, devlet hastanesi ve üniversitemize bağlı mediko-sosyal hizmetleri tarafından verilen sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkündür.