18 Ekim 2019 Cuma

STAJ İŞLEMLERİ

20410 defa okundu

STAJ YAPACAK 2. SINIF ÖĞRENCİLER STAJ İŞLEMLERİNİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ (OBS) ÜZERİNDEN YAPACAKLARDIR.

STAJA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILACAKLAR

1-Öğrenci bilgi sistemi üzerinde uzaktan eğitim sistemi ile yayınlanan yaklaşık 13 saatlik videosunu izleyerek aynı sayfa üzerindeki sınavdan 60 ve 60 üzeri not alarak İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SERTİFİKA’ sını almaları gerekmektedir. (İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası almayanlar staj yapamaz.)

2-Okulun yayınlamış olduğu staj programı üzerinden staj yapacağı tarih seçilecektir.

STAJ DÖNEMLERİ

YAZ DÖNEMİ

YAZ OKULU SONRASI DÖNEM

 

BAŞLANGIÇ TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

BAŞLANGIÇ TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

Staj Başvuru Tarihi

17.12.2018

10.05.2019

16.07.2019

02.08.2019

Staj Başvurularının Değerlendirilmesi

17.12.2018

10.05.2019

16.07.2019

02.10.2019

Staj Başvuru Formunun Teslim Edilmesi

27.05.2019

31.05.2019

19.08.2019

23.08.2019

Staj Dönemi

08.07.2019

26.08.2019

02.09.2019

11.10.2019

Staj Sonu Evraklarının Teslim Edilmesi

26.08.2019

29.08.2019

07.10.2019

16.10.2019

Staj Sonu Evraklarının Değerlendirilmesi

26.08.2019

04.09.2019

07.10.2019

23.10.2019

 

 

 

3-Staj başlama tarihinden önce staj yapacağı KURUM, KURULUŞ veya FİRMA bulunacaktır. 

4-İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası almaya hak kazanan öğrenciler yüksekokulumuz staj tarihleri tablosundaki tarihlere uygun şekilde OBS üzerindeki zorunlu staj başvuru butonuna basarak karşısına çıkacak kendi bilgileri bulunan staj yapacağı yerin ve diğer bilgilerin boş bulunduğu satırlar doldurarak altta bulunan staj başvurusu yap butonuna basarak başvuru yapılacaktır. (Aşağıdaki açıklamaları takip et)

a)Firma İli :Staj yapacağın ili  seç

b)Firma     : Burayı açarak buradaki listede Staj yapacağın kurum kuruluş veya firma varsa üzerini tıkla aşağıdaki firma bilgileri doldurulsun. Yoksa

(Firma eklemek için alanları seç’ i tıkla aşağıdaki kurum kuruluş veya firma bilgilerini doldur.  Firma ekle ye bas ve bir üsteki kurum kuruluş veya firma belgelerine kaydetmiş olduğun kurum kuruluş veya firma yeniden seç ve tıkla yeniden aşağıdaki  kurum kuruluş veya firma bilgileri yeniden doldurulsun.)

c)Staja başlama tarihi : Buraya yukarıda  maddedeki seçmiş olduğun tarih yazılacaktır.

d)Hafta içi veya sonu cumartesi çalışma : Staj durumunuza göre (Kamuda ve bazı özel iş yerlerinde hafta içi Pazartesi –Cuma  özellerin çoğunluğunda hafta sonu Cumartesi günü çalışılır) Cumartesi dahil veya hariç kutucuğundan birini işaretleyiniz.

e)Staj bitim tarihi : Buraya madde 2 deki  seçtiğiniz bitim tarihini (Uyarı I i dikkate alınız) giriniz ve iş günü hesaplaya basınız sol tarafta staj süresi 30 gün çıkması gerekmektedir.

f)Bölümünüzün staj türü : Bölümünüzü veya staj yaptığınız ana konuyu yazınız.

g)İş sağlığı ve güvenliği sertifikası aldınız mı sorusuna evet boşluğunu işaretleyiniz.

h)3 staj başvurusu yap butonuna basınız.

 

 

4-Başvuru yapıldıktan sonra karşınıza çıkacak bir satır da içi kırmızı daireler görülecektir bu kutucuklar bu staj başvurusunu bölüm başkanı veya sorumlu öğretim görevlisi onayladıktan sonra maviye dönecektir.  Başvuru onaylandıktan sonra öğrenci staj raporu al butonu ile raporu yazıcıdan çıkartarak staj yapacağı KURUM, KURULUŞ veya FİRMA’ ya  kaşe /mühür imza yaptırdıktan sonra yukarda belirtilen  tarihlerde  okulda olacak şekilde elden veya kargo ile okula ileteceklerdir. Aksi takdirde staj a başlayamaz.

Yüksekokulumuz Mali İşler Birimine Teslim Edilecek Evraklar

     1-) İş sağlığı güvenliği sertifikası fotokopisi

     2-) İşe Giriş Bildirgesi(indirmek için tıklayınız)

     3-) Staj başvuru Formu (Öğrenci bilgi sisteminden alınan, staj başvuru formu staj yapılacak firma yada kurum tarafından imza-kaşe- mühürlenmiş olmalıdır. )

 

5-Öğrenci staj yaptığıKURUM, KURULUŞ veya FİRMA ile staj esnasında yaşanabilecek olumsuzlukları hemen okulumuza bildirecektir.

6-Öğrenci staja başladığı tarihte OBS üzerinde bulunan, tarihlere uymak zorundadır

a)Staj faaliyet raporu : OBS üzerinde çıktısını alınarak  elle mavi tükenmez kalemle  doldurması zorunludur .

b)Staj değerlendirme formu:(gizli form) 2 nüshaçıktısı alınarak KURUM, KURULUŞ veya FİRMA’ da ki yetkiliye verilir. Kurum formu doldurup imzaladıktan sonra kapalı zarf içerisinde stajyere teslim eder.(Not:Kurum Formu kendisi yüksekokulumuza gönderebilir.)

c)Stajyer devam takip formu:  Çıktısı alınarak staj a başlandığı günden itibaren doldurulup imzalanır.

STAJ SONUNDA YAPILACAK İŞLER

7-Staj Bitimi yukarda belirtilen tarihlerde,

a)Obs üzerindeki anket cevaplanır.

b)Staj faaliyet defteri tüm sayfaları öğrenci ve işveren yetkilisi tarafından imzalatılıp kaşe ve mühürletilir.

c)Staj faaliyet raporu işveren yetkilisi tarafından doldurulur ve imzalanır.

d)Staj devam takip formu işveren yetkilisi tarafından onaylanır.

e)Staj katkı payı formu işveren yetkilisi tarafından onaylanır.         (Not: Staj katkı payı 2019 yılı içerisinde devletimiz tarafından işverene %30 oranında destek verileceği açıklanırsa, işveren öğrenciye asgari ücretin 1/3 oranında ücret öderse obs üzerinden form doldurularak çıktısı alınıp imzalanır).

f)Öğrenci doldurularak imzalanan 7. maddenin b,c,d bentlerindeki (Staj faaliyet defteri, Staj faaliyet raporu ve staj devam takip formu) rapor ve formlar bir yazıcı tarayıcısına konarak PDF dosyası olarak taranarak kaydedilir.  

g)Varsa imzalanan 7. Maddenin e bendindeki (staj katkı payı formu)

form bir yazıcı tarayıcısına konarak pdf dosyası olarak taranarak kaydedilir.                                                                                                        h) PDF olarak Kaydedilen PDF dosyaları OBS deki tüm staj raporu yükle ve staj katkı payı yükle bölümündeki dosya seç kısmına atılarak alttaki tüm dosyaları kaydet’ e basılır Başarıyla kaydedilmiştir cevabı geldikten sonra üst tarafta karşınıza çıkacak satırda yetkiliye gönder, indir ve sil butonlarından indir’ i tıklatarak dosyanın açılıp açılmadığını okunup okunmadığını kontrol ederek düzgün ise yetkiliye gönder butonuna tıklatın düzgün yüklenmemiş veya açılmıyor ise sil butonuna basarak yeniden yükleyerek aynı işlemleri yapınız.                  ( Not: Yetkiliye gönderme işlemi yapıldıktan sonra öğrencinin bu dosyayı bölüm başkanı silmediği takdirde değiştirme yetkisi yoktur.)

8-staj bitiminde staj değerlendirme(gizli form) formu kapalı zarf içerisinde elden veya kargo ile (Isparta Uygulamalı Bilimler  Üniversitesi Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu Asılk

ale Mah. 130.Konya Cad. No:64 32800 Şarkikaraağaç / ISPARTA) 5 gün içinde okula ileteceklerdir.

Staj Yönergesi (İndirmek İçin Tıklayınız)

STAJ İŞLEMLERİ

KABLOSUZ İNTERNET

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

FOTOĞRAF GALERİSİ

DÖKÜMANLAR

SOSYAL AKTİVİTE GRUPLARI